Oranżerie

Wizytując parki i ogrody odwiedzamy czasem oranżerie. Zachwyceni rozświetlonym wnętrzem pełnym egzotycznych roślin, nawet nie przypuszczamy, ze podobny całoroczny ogród możemy mieć także we własnym mieszkaniu.

Na odpowiednio zbudowanym tarasie lub terenie wokół domu łatwo urządzić “zielony pokój”- miejsce, gdzie domownicy będą odpoczywać wśród bujnej zieleni.

Zimowe ogrody, przeszklone werandy, zabudowy dachów albo loggii to najbardziej popularne zastosowania systemów przeszklonych. Znane na całym świecie od paru lat zdobywają sobie także polski rynek.

Uniwersalne systemy przeszklonych pomieszczeń pozwalają na stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej wykorzystywanej przez cały rok. Możliwości techniczne pozwalają obecnie na zrealizowanie niemal każdego pomysłu.

Rozróżniamy ogrody zimowe:

  • Ogrody sezonowe: wiatrochronne i deszczochronne
  • Ogrody zimowe całoroczne
  • Ogrody energooszczędne
  • Zimowe ogrody pasywne

Konstrukcje

W naszych projektach wykorzystujemy konstrukcje wyłącznie z profili aluminiowych. Dobieramy systemy odpowiednio do przyszłych potrzeb i wymagań użytkownika, uwzględniając parametry wytrzymałościowe, odpowiednią izolacyjność termiczną i wrażenia wizualne. Profile aluminiowe mogą być lakierowane proszkowo na wiele kolorów z palety RAL, oraz na kolory drewnopodobne z palety Dekoral. Mogą być także dwukolorowe czyli innego koloru wewnątrz pomieszczenia i innego na zewnątrz.

Bardzo dużą wagę przykładamy do właściwego doboru systemu aluminiowego pod kątem własności izolacyjnych zabudowy. Stosujemy nowoczesne systemy docieplone przez producenta specjalnymi, szerokimi, wielokomorowymi przegrodami termicznymi (np. Aluprof W86 ST oraz W86SI). Jeszcze cieplejsze nowatorskie systemy uznane za najlepsze rozwiązania w Europie nadają się do ogrodów zimowych energooszczędnych i pasywnych (Aluprof MB 86 AERO oraz MB SR50 HI+).

Ogrody zimowe budowane w oparciu o powyższe systemy pozwalają na duże oszczędności zużycia energii potrzebnej do ogrzewania. Można w nich bez trudu i zbędnych kosztów utrzymywać temperatury pokojowe nawet w czasie ostrej zimy.

W skrócie konstrukcje naszych projektów ogrodów zimowych posiadają następujące zalety:

  • są lekkie i wytrzymałe,
  • są ocieplane, gdyż posiadają przegrody termiczne,
  • umożliwiają projektowanie dowolnych kształtów ogrodów zimowych,
  • są odporne na działanie warunków atmosferycznych, a więc przez długi czas nie wymagają serwisowania.
Profil aluminiowy
System aluminiowy ogród
Konstrukcje aluminiowe

Oszklenie

Naszym standardem jest szklenie ogrodów zimowych szybami zespolonymi o niskim współczynniku przenikania ciepła, co gwarantuje zmniejszenie kosztów ogrzewania ogrodu zimowego.

Dachy szklimy pakietami szyb bezpiecznych, co zapobiega przedostawaniu się odprysków szkła w przypadku jego stłuczenia.

Hartowanie szyb dachowych zwiększa wytrzymałość mechaniczną tafli oraz podwyższa wytrzymałość na naprężenia wewnętrzne szkła.

W ogrodach zimowych energooszczędnych oraz pasywnych stosujemy wysokoizolowane systemy aluminiowe oszklone szybami dwukomorowymi o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,5 W/m2K.

Takie rozwiązania są dedykowane do naszej strefy klimatycznej. Nie mieszkamy we Francji ani słonecznej Italii więc musimy mieć domy i ogrody zimowe odpowiednio ciepłe.

Lato także nie oszczędza użytkowników posiadających ogród zimowy. Chronimy ich chronić stosując specjalne szyby przeciwsłoneczne ograniczające przenikanie do wnętrza znacznej części promieniowania słonecznego.

Zacienienie i wentylacja

W naszych konstrukcjach dużą uwagę przywiązujemy do prawidłowej wentylacji ogrodu zimowego, wykorzystując:

  • wentylację naturalną (stosując system drzwi i okien zarówno przesuwanych jak i klasycznych z pełną regulacją);
  • klimatyzację, która wyraźnie podnosi komfort, gdyż temperatura i wilgotność powietrza są pod stałą kontrolą;
  • okna połaciowe w dachu otwierane ręcznie lub siłownikami elektrycznymi.

W upalne letnie dni najbardziej skuteczną ochronę przed słońcem zapewnią Państwu rolety zewnętrzne. Można wyposażyć je w czujniki słońca . Dzięki temu rolety będą zacieniać ogród zimowy tylko przy silnym słońcu. Możemy zastosować również czujnik wiatrowy, dzięki któremu nie nie porwą się szarpane wiatrem ani nie zbiją nam szyb dachowych.

Ogrody zimowe

Zdecydowanie każdy człowiek najbardziej efektywnie wypoczywa na łonie natury. Jednak co zrobić w przypadku, gdy rośliny w naszym ogrodzie kwitną zaledwie przez kilka miesięcy w roku? Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku są ogrody zimowe.

 

Ogrody zimowe konstrukcja

Obecnie ogrody zimowe stają się coraz bardziej popularne. Jednak aby nasz ogród był stabilny oraz wytrzymały, bardzo ważna jest jego odpowiednia konstrukcja. Aktualnie tego typu ogrody produkowane są z profili aluminiowych. Aluminium charakteryzuje się lekkością, jednak jest bardzo wytrzymałe. Ponadto profile mogą być ocieplane, ponieważ posiadają odpowiednie przegrody termiczne. Przez długi czas nie wymagają szczególnej konserwacji, z tego powodu są tak powszechnie używane.

 

Zacienienie oraz wentylacja ogrodów zimowych

Jeżeli pragniemy, aby nasza roślinność rozwijała się prawidłowo, bardzo ważne jest jej odpowiednie zacienienie, szczególnie w upalne dni. Z tego powodu wiele ogrodów obecnie ma zamontowane zewnętrzne rolety, które uchronią nas przed działaniem promieni słonecznych. Ponadto tak samo jak zacienienie, ważna jest również właściwa wentylacja naszego ogrodu. Warto wiedzieć, iż istnieją trzy rodzaje wentylacji. Będąc właścicielami ogrodu, możemy zdecydować się na klimatyzację, a także na wentylację naturalną, do której zaliczamy przesuwne drzwi oraz okna. Ostatni rodzaj wentylacji to otwierane okna połaciowe w dachu ogrodu.

 

Odpowiednie oszklenie ogrodów zimowych

Aby roślinność w naszym ogrodzie rozwijała się prawidłowo, bardzo ważne jest odpowiednie ocieplenie ogrodu. Jednak należy pamiętać, iż powinniśmy wybrać materiał, który jest doskonałym izolatorem. Dzięki temu nie utracimy zbyt dużo ciepła, co często jest przyczyną większych kosztów ogrzewania. Właściwe produkty do tego typu ogrodów to przede wszystkim szyby zespolone, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodności cieplnej.

 

Ogrody zimowe cennik

Niestety tego typu ogrody nie jest łatwo wycenić. Całkowity koszt przeciętnego ogrodu, zawierający między innymi doradztwo techniczne, jak i również kompletny montaż ogrodu czy też projekt architektoniczny, koszty dostawy oraz materiały wraz z wyposażeniem to koszt rzędu kilku - kilkunastu tysięcy złotych. Jednak należy pamiętać, iż ceny są bardzo zróżnicowane, ponieważ przede wszystkim uzależnione są od użytych materiałów, a także wielkości ogrodu. Możliwośc skorzystania z takiego ogrodu jest jednak bezcenna.

Jeżeli pragniemy po ciężkim dniu pracy wypocząć na łonie natury, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu zimowego. Dzięki temu możemy cieszyć się bujną roślinnością przez cały rok.